Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


WĄŻ 4+
Scena Kameralna
GRAMY: 14-21 września KUP BILET

Sympatyczny, choć odrobinę drażliwy Wąż jest nieszczęśliwy z powodu braku kończyn. W towarzystwie Chomika Chrupusia i pomysłowego Gekona wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Niestety ani Wróżka Zębuszka, ani Magik nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga…

Wąż to opowiedziana współczesnym językiem, z ogromnym poczuciem humoru, historia przyjaźni, która połączyła trzech zupełnie różnych bohaterów. To również bezpretensjonalna, mądra i lekka pochwała inności, która wszystkie istoty czyni wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Bo przecież każdy z nas jest na swój sposób idealny, piękny i dobry.

16 sierpnia rozpoczęliśmy próby do spektaklu BURZA na motywach sztuki Williama Shakespeare'a w przekładzie Piotra Kamińskiego i Anny Cetery. Premiera 30 września 2017 na Dużej Scenie.

Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.


Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie. 

Marek Zákostelecký, znawca kina i wielbiciel filmowych trików, współtwórca „Ostatniej sztuczki Georges'a Méliès'a”, w pracy nad koncepcją inscenizacyjną „Burzy” zainspirował się steampunkowymi filmami przygodowymi Karela Zemana, zwanego „czeskim Méliès'em”. Szybkie tempo, humor i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że spektakl od początku przykuwa uwagę najmłodszych i do końca trzyma ich w napięciu niczym najlepsze powieści Juliusza Verne’a. Shakespeare dla dzieci? To możliwe! Przekonajcie się sami.

BURZA / wiek 6+ // PREMIERA 30.09.2017

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Shakespeare'a
Przekład: Piotr Kamiński
Redakcja naukowa przekładu: Anna Cetera

Pomysł adaptacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký
Tekst adaptacji i dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
Muzyka: Vratislav Šrámek
Choreografia: Aneta Jankowska
Projekcje multimedialne: Alicja Pietrucka
Udźwiękowienie: Robert Maniak
Inspicjent: Małgorzata Mańko-Drozd

Obsada:
Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Z radością i dumą informujemy, że WTL rozbił bank nagród III Festiwalu małych Prapremier organizowanego przez Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu!

Spektakl PIEKŁO-NIEBO w reżyserii Jakuba Krofty zdobył GRAND PRIX za najlepsze przedstawienie, nagroda za najlepszy tekst powędrowała w ręce Marii Wojtyszko, a nagroda za najlepszą rolę męską trafiła do Tomasza Maśląkowskiego - odtwórcy roli Boga.

DZIĘKUJEMY!
Wrocławski Teatr Lalek jedzie na III Festiwal małych Prapremier organizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

18 września o godzinie 18:00 pokażemy spektakl PROSTA HISTORIA (koprodukcja LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek) w reżyserii Radosława Kasiukiewicza i Tomasza Maśląkowskiego


PROSTA HISTORIA jest bez reszty zanurzona w codzienności: jej rytuałach (a także rutynie), mikrozdarzeniach. Zmianach, które się dokonują. Pozbawiona nachalnej dydaktyki, daje szansę indywidualnej rozmowy dziecka z dorosłym. Bo każdy mały widz dostrzega w niej tyle, na ile jest gotowy.

Spektakl Radosława Kasiukiewicza i Tomasza Maśląkowskiego jest opowiedziany jak teatr tworzony przez dzieci. Wydarza się na stole przy pomocy scenografii a la planchette i prostych przedmiotów codziennego użytku: lampki nocnej, wentylatora, folii. Dotyka emocji, które, choć czasem niełatwe, towarzyszą nam w każdej sytuacji, zabierają w podróż po nieznanych światach. Jest ich dokładnie tyle, ile potrafi unieść dziecko. Twórcy pomagają je nazwać, oswoić, a dorosłego odbiorcę uwrażliwiają na szczególną dziecięcą optykę, otwierają przestrzeń wspólnej rozmowy.

19 września o godzinie 11:00 zaprezentujemy spektakl PIEKŁO-NIEBO na podstawie tekstu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty.


PIEKŁO - NIEBO to baśniowe widowisko, którego akcja rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem.

Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ DAJE RADĘ - trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas na ziemi jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka.
Tę trochę wesołą, a trochę smutną historię opowiada nam Tadzio, który po odejściu mamy schował się w szafie i nie chce z niej wyjść. Wraz z nim przeżywamy stratę i próbujemy się z nią pogodzić.

PIEKŁO – NIEBO to spektakl o miłości i przemianach, które musimy akceptować, żeby żyć pełnią życia. A jednocześnie o kobiecej sile, buncie, niezgodzie na to, co przynosi nam los. I o tym, że matki zawsze DAJĄ RADĘ.
TUP TUP to nowy cykl sensualnych warsztatów teatralnych, adresowany do dzieci w wieku od 9 do 24 miesięcy i ich rodziców. Zapraszamy najmłodszych w podróż stymulującą wszystkie zmysły, w podróż kojącą i bezpieczną. Inspirowaną najciekawszymi spektaklami nurtu inicjacyjnego oraz wyjątkowymi dziełami światowej sztuki dla dzieci, pobudzającą kreatywność i rozwijającą wyobraźnię. Doświadczymy multimediów, animacji, tańca, muzyki, teatru i słowa. Wyruszymy w fascynujący świat i na wyprawę w głąb siebie. Samodzielnie stworzymy i przyjrzymy się sztuce tworzonej przez innych.
TUP TUP to nowy cykl sensualnych warsztatów teatralnych, adresowany do dzieci w wieku od 9 do 24 miesięcy i ich rodziców. Zapraszamy najmłodszych w podróż stymulującą wszystkie zmysły, w podróż kojącą i bezpieczną. Inspirowaną najciekawszymi spektaklami nurtu inicjacyjnego oraz wyjątkowymi dziełami światowej sztuki dla dzieci, pobudzającą kreatywność i rozwijającą wyobraźnię. Doświadczymy multimediów, animacji, tańca, muzyki, teatru i słowa. Wyruszymy w fascynujący świat i na wyprawę w głąb siebie. Samodzielnie stworzymy i przyjrzymy się sztuce tworzonej przez innych.

Do udziału w warsztatach zachęcamy szczególnie najmłodszych zagrożonych niepełnosprawnością i ich bliskich.


Warsztat V: DRZWI DO WYOBRAŹNI
17 września / 11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)

Dziecięcy pokój skrywa mnóstwo fascynujących przedmiotów. Spróbujmy spojrzeć na niego inaczej niż zwykle, zajrzyjmy w każdy kącik. Niech firanka stanie się włosami pięknej wróżki, a krzesełko dzielnym rumakiem. Albo schronieniem podczas burzy. Teraz możemy wyruszyć w świat. Tylko nie zapomnijmy zabrać przyjaciela. Przecież wszystkie dzieci wiedzą, że najlepszym towarzyszem każdej podróży jest ukochany miś!
Warsztat inspirowany spektaklem „Don Kichot” (1963) w reżyserii i adaptacji Jana Dormana.

Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku.

 
Z wielką radością odnotowaliśmy, że w najnowszym rankingu NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI - ankiecie krytyków miesięcznika "Teatr" Wrocławski Teatr Lalek pojawia się aż 24-krotnie! Cieszymy się i gratulujemy całemu zespołowi teatru oraz twórcom wszystkich wyróżnionych przedstawień.

Za NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE Szymon Kazimierczak uznał nasze PIEKŁO-NIEBO.

Za NAJLEPSZY TEATR uznali nas: Szymon Kazimierczak, Jacek Sieradzki, Jacek Kopciński i Kalina Zalewska. Szymon Kazimierczak uzasadnił swój wybór następująco: "Rok pełen świetnych premier, pokazujący dojrzałość i nowatorstwo w komunikacji z widzem młodzieżowym, nie ignorując przy tym dorosłej publiczności".


NAJLEPSZA NOWA POLSKA SZTUKA (ogłoszona drukiem lub wystawiona) to według Szymona Kazimierczaka: PIEKŁO - NIEBO oraz YEMAYA - KRÓLOWA MÓRZ; zdaniem Wiesława Kowalskiego PIEKŁO - NIEBO, a  Jacka Sieradzkiego - YEMAYA - KRÓLOWA MÓRZ.

Za odtwórczynię NAJLEPSZEJ ROLI KOBIECEJ Szymon Kazimierczak i Jacek Sieradzki uznali Agatę Kucińską dzięki jej głównym rolom w spektaklach: PIEKŁO - NIEBO i YEMAYA - KRÓLOWA MÓRZ. Z uzasadnienia Szymona Kazimierczaka: "To dobry rok dla tej artystki, która poza świetnymi rolami we Wrocławskim T. Lalek wróciła także do reżyserii - na deskach Opolskiego T. Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki zrealizowała z sukcesem "Małą mysz i słonia do pary" Marty Guśniowskiej". 


W kategorii NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE TEATRU LALKOWEGO kilkakrotnie wymieniono spektakle POMNIK (Jacek Cieślak, Szymon Kazimierczak, Jacek Sieradzki) oraz PIEKŁO - NIEBO (Wiesław Kowalski i Joanna Puzyna-Chojka).

Za NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI/MŁODZIEŻY krytycy uznali PIEKŁO - NIEBO (Szymon Kazimierczak, Jacek Kopciński, Jolanta Kowalska, Jacek Sieradzki, Jacek Wakar) oraz YEMAYĘ - KRÓLOWĄ MÓRZ (Jacek Sieradzki, Kalina Zalewska).

Strona 1 z 27