Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Directory not found, please check module parameters for being sure about image folder path

Cykl warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) i ich opiekunów.


Podczas zajęć przekonamy się, że w teatrze wszystko jest możliwe i – co ważniejsze – że teatr możliwy jest wszędzie. Ożywimy to, co nieożywione, pokażemy niewidzialne, usłyszymy niesłyszalne. Zrobimy Lalkę z Niczego. Założymy maski, których nie będzie. Stworzymy scenografię z powietrza. Zagramy spektakl bez aktorów i koncert bez instrumentów. Zrobimy sobie TEATR – całkiem sami!

 

Zajęcia zapoznają uczestników ze środkami i technikami teatru formy – zarówno klasycznymi, jak i awangardowymi – i dostarczają pomysłów na to, jak można je wykorzystać w trakcie kreatywnej zabawy w domu. Warsztatowicze próbują odnaleźć potencjał w pozornie nieteatralnych domowych przedmiotach, sprzętach i przestrzeniach, a potem artystycznie je przetworzyć. Warsztaty nie tylko oswajają z teatrem i uczą go rozumieć, ale wyzwalają twórczą postawę, którą można wykorzystać w każdej strefie życia: w domu, w zabawach z rówieśnikami, a w dalszej przyszłości – w szkole. Uczą zatem określonej filozofii życia, której motorem jest kreatywne podejście do zabawy, nauki i pracy.

 

Prowadzenie warsztatów: Anna Makowska-Kowalczyk oraz Nielalka Matylda
Koncepcja, koordynacja: Katarzyna Krajewska
Konsultacja i opieka merytoryczna: Agata Kucińska

 


Rezerwacja miejsc: Biuro Obsługi Widza / 71 335 49 49 / 11 / 12 // Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ceny biletów: 20 zł Harmonogram warsztatów ZRÓB SOBIE TEATR

Warsztaty I: LALKA
24 stycznia 2016 / 11.00 i 13.00
Czym jest lalka? – Zabawką. – Jak wygląda? – Ma ręce, nogi, duże oczy, miękkie włosy... Stop! Podczas styczniowych warsztatów postaramy się zapomnieć o wszystkim, co wiedzieliśmy o lalkach i zaczniemy naszą znajomość od nowa. Poznamy niezwykły gatunek lalek – lalki teatralne. Spotkamy Matyldę, wyjątkową lalkę-nielalkę, która będzie nam odtąd towarzyszyć we wszystkich zabawach. Spróbujemy także zrobić swoje własne lalki. – Z czego...? – Z niczego!

Warsztaty II: PARAWAN
7 lutego 2016 / 11.00 i 13.00

PARAWAN, dawniej częsty gość na lalkowej scenie; dziś spektakle parawanowe zobaczyć można coraz rzadziej. Mimo to – a może właśnie dlatego – mamy dla parawanu wiele sentymentu, bo nikt jak on nie potrafi zasłaniać, ukrywać, chować, dodawać tajemnicy. A przecież bez tajemnicy nie ma teatru! Podczas lutowych warsztatów pobawimy się w chowanego. Sprawimy, że niektóre rzeczy znikną, a inne się pojawią – choć niezupełnie tam, gdzie się ich spodziewamy. Pokażemy Wam, że parawan równie dobrze, jak zasłania – odsłania i ukazuje. A gdyby tak spróbować zobaczyć w nim coś więcej? Ziemię, wodę, niebo? To możliwe!
Wystarczy tylko odrobina wyobraźni… i stare prześcieradło.

Warszat III: CIAŁO
6 marca / 11:00 i 13:00
Głowa, ramiona, kolana, pięty… Ciało! Każdy z nas je ma. Każdy własne, inne, niepowtarzalne. Głowa, ramiona, kolana, pięty… oczy, uszy, usta, nos!
Do czego potrzebne nam ciało? Do poruszania się? Do przytulania! Do zabawy. Do brudzenia się. Do jedzenia czekolady! Czy wiecie, że dla aktora ciało to
także narzędzie pracy? I to absolutnie najważniejsze. Podczas marcowych warsztatów pobawimy się naszym ciałem. Postaramy się jeszcze lepiej je poznać i sprawdzimy, co potrafi. Pogimnastykujemy się, potańczymy. Zobaczymy także nowe wCIELEnie Matyldy. Zastanowimy się, czy da się zrobić teatr, mając do dyspozycji tylko ciało. - To musi być trudne, prawda…? – Wcale nie!

Warszat IV: MASKA
10 kwietnia / 11:00 i 13:00
Maska, maskować, zamaskować. Co to jest maska? Gdzie ją możemy zobaczyć? Kiedy ją zakładamy? Czy maska tylko ukrywa, czy także coś pokazuje? I czy maskę można nosić na co dzień? – to tylko niektóre z pytań, jakie zadamy sobie w kwietniu. Zastanowimy się także, po co zakłada się maskę na scenie. Maska teatralna to bowiem maska wyjątkowa, inna niż wszystkie! To będą wyjątkowo aktywne zajęcia dla naszych... twarzy. Na początek urządzimy im porządną gimnastykę. Później sprawdzimy, co nam powiedzą o nas i naszym nastroju. Zasłonimy twarze, a następnie je odsłonimy. Uff – naprawdę się zmęczą! We wszystkich zabawach pomagać będzie rzecz jasna Matylda, która i tym razem pokaże nam swoją nieznaną… twarz. Zapraszamy!

Warsztat V: MUZYKA W TEATRZE

8 maja / 11:00 i 13:00
Kto z nas nie lubi muzyki? Odpowiednio dobrane dźwięki mogą wpłynąć na nasze samopoczucie: poprawić nam nastrój, dodać energii lub uspokoić. W maju będziemy nie tylko słuchać różnych odgłosów, ale i je wydawać. Poszukamu ich wokół siebie i w swoim ciele. Spróbujemy muzycznie ,,wywołać" nastroje: smutek, wesołość, strach. Spotkamy się też z prawdziwym kompozytorem i dowiemy się, do czego potrzebna jesy muzyka... w teatrze. Aco z ciszą? Czy ona także może być muzyką?

Warsztat VI: TEATR PRZEDMIOTU
12 czerwca / 11:00 i 13:00
Walizka, parasol, poduszka, ołówek. Gdzie nie spojrzeć – przedmioty. Na ogół doskonale wiemy, do czego służą i jak ich używać. A co by było, gdyby krzesło nagle stało sie wilkiem, szczoteczka do zębów księżniczką, a rękawiczki rycerzami? W czerwcu pobawimy się w teatr przedmiotu. Bez ograniczeń! Umyjemy zęby suszarką, zamiast okularów założymy skarpetki, pojeździmy na gazecie jak na rowerze. Z małą pomocą Matyldy odegramy bajkę, którą sami wymyślimy i obsadzimy w niej aktorów – przedmioty.


Warsztat VII: TEATR ŚWIATŁA I BLACK THEATRE
11 września / 11:00 i 13:00
Zapraszamy Was do zabawy w jasno - ciemno. Przypomnijcie sobie, jak w ciągu dnia zdarza sie Wam zasłaniać oczy, kiedy słońce mocno świeci, i jak nocą zapalacie lampkę przy łózku. A czy ze światła i ciemności – i tylko z nich – można zrobić teatr? We wrześniu wspólnie z Matyldą pobawimy sie z cieniem, z latarką, z lusterkiem, ukryjemy sie w ciemnym namiocie... Wielu z nas boi się ciemności – bo gdy niczego nie widzimy, uruchamia się nasza wyobraźnia. Spróbujemy Was przekonać, ze to nic strasznego. Wręcz przeciwnie!

WARSZTAT VIII: CZTERY ŻYWIOŁY
23 października / 11:00 i 13:00
Sprawdzimy, co się stanie, gdy w jednym pokoju zamieszkają naraz wszystkie żywioły. Czy to w ogóle możliwe...? Oczywiście! Wraz z Matyldą przeniesiemy się nad morze, wywołamy burzę, pofruniemy nad chmurami, rozpalimy ognisko i okrążymy Ziemię w zaledwie kilka minut. A jak myślicie, czy cztery żywioły mogą przydać się nam w teatrze? Czy z powietrza, wody, ziemi i ognia można zrobić przedstawienie?

WARSZTAT IX: SCENOGRAFIA
13 listopada / 11:00 i 13:00
Co to jest scenografia i do czego służy w teatrze? Czy żeby ją stworzyć, potrzebne są wyjątkowe umiejętności? W trakcie listopadowego spotkania przekonamy się, że każdy z nas potrafi wyczarowac teatralne dekoracje we własnym pokoju. Krzesła, pudełka, poduszki i inne domowe przedmioty przeniosą nas do lasu, miasta, pałacu, a nawet na plac zabaw. A może poprosimy
Matyldę, by pokazała nam magiczny sposób na to, by chodzić po ścianach i suficie?

WARSZTAT X: RZEŹBA
4 grudnia / 11:00 i 13:00
Wokół nas jest wiele pomników i rzeźb – żeby je podziwiać, nie trzeba iść do muzeum, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie w trakcie spaceru po mieście. Ale co takie nieruchome formy mają wspólnego z teatrem? W grudniu Matylda zamieni nas w rzeźbiarzy. Plastelina, glina, modelina i inne tworzywa pomogą nam wyczarować przedziwne postaci, które zamieszkają wymyślone przez nas krainy. Dowiemy sie, jak zrobić w domu własną kolorową plastelinę. A czy nasze ciało także mogłoby stać się rzeźbą?