Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dyrekcja

DYREKTOR NACZELNY  JANUSZ JASIŃSKI

 

absolwent wrocławskiej Akademii Ekonomicznej (Wydział Informatyki i Zarządzania),organizator i producent spektakli teatralnych, festiwali i imprez artystycznych.

 

 W latach 1982-1984 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu jako kierownik techniczny. Od 1984 r. związany z Ośrodkiem Teatru Otwartego Kalambur, w latach 1991-1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora oraz dyrektora Ośrodka. Prowadził scenę impresaryjną (1994-1998), współpracując z Teatrem Osobowym, Teatrem K2 i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Był dyrektorem finansowym trzech edycji Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego, organizowanych przez Teatr Kalambur.  
Od 1990r. do 1991r. współpracował Ośrodkiem Badań  Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych.


  W latach 2000-2006 pełnił funkcje zastępcy dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz dyrektora finansowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław, kierując jego stroną organizacyjną i finansową.
 Podczas pracy we  Wrocławskim Teatrze Współczesnym przygotował i przeprowadził dwa projekty produkcji i eksploatacji w  Polsce i na świecie przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego „Oczyszczeni” (koprodukcja z warszawskim z Teatrem Rozmaitości i Teatrem Polskim w Poznaniu) i „Dybuk” (koprodukcja z warszawskim Teatrem Rozmaitości). Od 2006 do 2011 r. był zastępcą dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek.
  Od stycznia 2012 r. pełnił  obowiązki dyrektora, by od września 2012 r. objąć, w wyniku procedury konkursowej, stanowisko dyrektora naczelnego Wrocławskiego Teatru Lalek.

Zajmuje się także działalnością dydaktyczną oraz posiada tytuł biegłego rewidenta. 
Wykonał około 60 audytów  spółek prawa handlowego, wyższych uczelni i instytucji kultury.  Był  członkiem  Rad  Nadzorczych spółek prawa handlowego. Uczestniczył w wielu konferencjach naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest absolwentem wielu kursów i szkoleń z zakresu zarządzania, rachunkowości i finansów  prowadzonych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 


DYREKTOR ARTYSTYCZNY JAKUB KROFTA

 

urodzony 10.04.1971 roku w Czeskich Budziejowicach reżyser, dramatopisarz, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove.

W latach 1989-1994 studiował reżyserię i dramaturgię na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze. Podczas studiów odbywał również staże w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Po studiach przez dwa lata pracował jako reżyser programów dla dzieci i młodzieży w radiu w Pradze. W tym czasie wyreżyserował ponad 200 słuchowisk.

Jako reżyser teatralny zadebiutował w 1991 roku w Teatrze Drak bajką „Rybak i jego żona” Wericha. W roku 1993 wyreżyserował legendarny spektakl „Spoon River Anthology” na podstawie wierszy E.L. Mastersa w teatrze Dejvice w Pradze. Produkcja nie schodziła z afisza teatru przez kolejne pięć sezonów i odniosła międzynarodowy sukces.

Od 1995 roku był reżyserem i pózniej rownież dyrektorem artystycznym Teatru Drak w Hradec Kralove, gdzie rozwijał swój oryginalny język teatru dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego styl łączy elementy zaczerpnięte z teatru lalkowego, teatru ruchu i stylu "Theatre Clown" W jego przedstawieniach istotną rolę pełni też muzyka i szeroko pojęta przestrzeń akustyczna.

Spektakl „Latające Dzieci” (2000r) został do tej pory zagrany ponad 600 razy i otrzymał wiele nagród zarówno w Czechach, jak i za granicą. Inne jego ważne i nagradzane przedstawienia zrealizowane w Teatrze Drak to między innymi „Narzeczona z Lodu” (1997), „Wow! Kto to?” (1998), „Tajemnica Stacji Kolejowej” (2002), „Lisek Chytrusek” (2002), “Małe Aniołki” (2003), “Zakochana Alicja” (2004), “Dziennik Adriana Mole’a” (2006), “Carmen 20:07” (2007), czy "Sen Pedrolina” (2010).

Jakub Krofta reżyserował też w najważniejszych czeskich teatrach dramatycznych takich jak Teatr Klicperovo, Hadivadlo, Teatr Na Zabradli. Często pracuje jako reżyser i pedagog za granicą między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Hong Kongu, Izraelu, Austrii, Danii, Finlandii, w Polsce i na Słowacji. W spektaklach dla dorosłych i młodzieży porusza głownie temat dorastania. Jego „Buszujący w zbożu” według Salingera z Ondrejem Spisakiem w roli głównej został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji a "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Marii Wojtyszko we Wrocławskim Teatrze Lalek zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014. Jakub Krofta jest również laureatem Honorowej Nagrody im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ 2008 za "twórcze poszukiwanie współczesnego bohatera, odkrywanie nowoczesnego języka scenicznego, a także podejmowanie ważkiej problematyki dorastania w teatrze dla dzieci i młodzieży".

Polskiej widowni Jakub Krofta jest znany też ze spektakli dla dzieci granych w Warszawskich teatrach Lalka („Złotowłosa”, „Daszeńka”) oraz Guliwer („Wszystko lata co ma skrzydła”), a także ze spektaklu "Pacan- historia o miłości" Marii Wojtyszko Wrocławskiego Teatru Lalek. Był też autorem i reżyserem czeskiej części polsko-czesko-słowackiego projektu „Janosik”. Po za tym w warszawskim Teatrze Dramatycznym wyreżyserował "Absolwenta" Terryiego Jonesa i "Edypa" Sofoklesa. W warszawskim Teatrze Na Woli wyreżyserował „Madame” Antoniego Libery w adaptacji Marii Wojtyszko. Jego ostatnią premierą była inscenizacja sztuki Marii Wojtyszko "Koniec Świata w Deer's Hill City w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Do tej pory Jakub Krofta stworzył ponad siedemdziesiąt produkcji, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie na całym świecie.
Jego przedstawienia obejrzało i doceniło ponad milion widzów należących do różnych narodowości i kultur.

W roku 2012 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek. W tandemie z dramatopisarką i kierowniczką literacką WTL Marią Wojtyszko został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej 2014 „za otwarcie Wrocławskiego Teatru Lalek na nowych artystów, teksty oraz widzów”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktorzy WTL