Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Teatr Polska

FERDYDRUKE w programie TERAZ POLSKA

Program Teatr Polska został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia prezentują spektakle        w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.
Program Teatr Polska organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Witold Gombrowicz
FERDYDURKE

scenariusz i reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
scenografia: Paulina Raczkowska
muzyka: Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko

występują: Kamila Chruściel, Patrycja Łacina-Miarka, Józef Frymet, Radosław Kasiukiewcz, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko

Lalkowa inscenizacja powieści Witolda Gombrowicza koncentruje się wokół jednego  z najważniejszych zagadnień Ferdydurke – problemu formy. Trzydziestoletni pisarz Józef zostaje poddany reedukacji, która ma na celu ponowne – właściwe ukształtowanie jego osobowości i wpojenie powszechnie akceptowanych zasad i zachowań.
W spektaklu Kasiukiewicza forma uruchamia sceniczną rzeczywistość, definiuje ją  i narzuca interpretację. Tworzy stereotypowe klisze, rytuały które definiują międzyludzką komunikację

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru  w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.
Inspiracją dla powstania  programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15  teatrom, które ze swoimi  prezentacjami i warsztatami odwiedzą 104 miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.
W tym roku w programie biorą udział:
Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej    w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki     i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Wrocławski Teatr Lalek.
Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

Ferdydurke w trasie

 

Ferdydurke w ramach programu Teatr Polska

 

22.10.2013 // 18.00    
Centrum Kultury i Sztuki – DK Oskard w Koninie
23.10.2013 // 18.00    
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu
24.10.2013 // 18.00   
Kino Mieszko w Koźminie Wielkopolskim
25.10.2013 // 18.00    
Nowosolski Dom Kultury
27.10.2013 // 18.00    
Kłodzkie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji
8.11.2013 // 18.00       
Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach
9.11.2013 // 18.00       
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie