Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

LITERATURA W PIELUCHACH

Cykl 10 warsztatów teatralno-muzycznych dla dzieci w wieku od roku do trzech lat 

 

Inspiracją dla warsztatów była literatura dla najnajmłodszych - osobny nurt w książkowej twórczości dla dzieci, w ramach którego na całym świecie od lat powstają prawdziwe graficzno-tekstowe dzieła sztuki. W Polsce literatura ta pozostaje zjawiskiem wciąż nie do końca rozpoznanym, niszowym.

Warsztaty składające się na cykl LITERATURA W PIELUCHACH nie polegają jednak na wspólnym oglądaniu książeczek. Literatura jest tu traktowana jako punkt wyjścia do zabaw teatralno-muzycznych, inspirowanych daną książką (jedna na jedne zajęcia). Po warsztatach każde dziecko otrzymuje książkę w prezencie.

 

Rodzice biorą w zajęciach aktywny udział! Wszystkie animacje odbywają się z użyciem przedmiotów codziennego użytku i są tak pomyślane, by można było je powtórzyć samodzielnie w domu. Prosimy pamiętać o wygodnym stroju dla siebie i dziecka.

Czas trwania od 45 do 60 minut

Cena biletu: dziecko 25 zł / dorosły 20 zł

 

Prowadzący:

Grzegorz Mazoń (aktor i muzyk multiinstrumentalista)

Aleksandra Mazoń (aktorka)

Koncepcja i nadzór merytoryczny: 

Katarzyna Krajewska (sekretarz literacka WTL)

 


Zabawy przewidziane w ramach warsztatów pomagają kompleksowo stymulować rozwój dziecka: rozbudzają wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, uczą werbalizacji wrażeń, dostarczają inspiracji dla własnej aktywności artystycznej. Rozwijają także konkretne umiejętności: motoryczne (mała i duża motoryka), językowe i poznawcze.

RECENZJE:
Literatura w pieluchach dla dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek / Małgorzata Matusewska / naszemiasto.pl
Czytać każdy może, czyli Literatura w pieluchach u wrocławskich lalkarzy / Justyna Kościelna / radiowroclaw.pl

 

 

Harmonogram warsztatów

warsztat 1

KOLORY

11 stycznia 2015 // 11.00 / 13.00 /  scena na piętrze
Hervé Tullet, NACIŚNIJ MNIE,
Warszawa 2013, wyd. Babaryba

Książka „Naciśnij mnie” została zaliczona do 10 najlepszych książek dla dzieci według Amazon.com w roku 2011 oraz do 11 najlepszych książek w roku 2011 przez blog Huffington Post. W 2013 roku dostała Nagrodę Główną w kategorii Kultura w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

 

Podczas zajęć poznamy podstawowe kolory i sprawdzimy, jakie dźwięki nam się z nimi kojarzą i jakie ruchy najlepiej je wyrażają. Zobaczymy, jakie figle mogą nam płatać zwyczajne barwne rękawice kuchenne. Zatańczymy też zabawny kolorowy taniec.

 

warsztat 2
DŹWIĘKI
08 lutego 2015 // 11.00 / 13.00 / sala warsztatowa

22 lutego 2015//  11.00 / 13.00 / sala warsztatowa
Soledad Bravi, „Księga dźwięków”
Warszawa 2012, wyd. Dwie Siostry

 

„Księga dźwięków” to już klasyk literatury dla najnajmłodszych i światowy bestseller; 128-stronicowy ilustrowany almanach rozmaitych odgłosów, dźwięków i hałasów. Odpowiada nie tylko na najczęstsze dziecięce pytania (Jak robi pies? Jak robi kot?), ale i te, które padają rzadziej (Jak robi gniazdko elektryczne / szpinak / ślimak / Boże Narodzenie?).


W trakcie zajęć wspólnie zastanowimy się, jaki dźwięk wydają różne zwierzęta, przedmioty, pojazdy i zjawiska atmosferyczne. Będą łatwe zadania (kaczka, dzwon), będą też trochę trudniejsze (wiatr, mleko, pizza). Posłuchamy dźwięków dobiegających z ukrycia i zastanowimy się, co (albo kto) może je wydawać. A na koniec jak zawsze trochę się poruszamy – tym razem w rytm najdziwniejszych dźwięków.

 

warsztat 3

RUCH
08 marca 2015 // 11.00 / 13.00 / sala warsztatowa
Åshild Kanstad Johnsen, „Pieniek otwiera muzeum”
Warszawa 2014, wydawnictwo Dwie Siostry

 

Pieniek, sympatyczny bohater książki Åshild Kanstad Johnsen, w każdy wtorek udaje się na spacer  w poszukiwaniu niezwykłych przedmiotów do swojej kolekcji. Pójdziemy jego śladami. Na swojej drodze napotkamy wiele przeszkód, które trzeba będzie ominąć, przeskoczyć lub... przepłynąć. Wsłuchamy się w śpiew ptaków i odgłosy lasu. Poszukamy kolorowych leśnych kwiatów i ułożymy z nich bukiet. Spacery są takie przyjemne!

 

warsztat 4

SMAKI
19 kwietnia 2015 // 11.00 / 13.00 /
sala warsztatowa
Eric Carle, „Bardzo głodna gąsienica”
Warszawa 2008, wydawnictwo Tatarak

 

Co to znaczy, że komuś burczy w brzuchu, kiszki grają mu marsza albo cieknie ślinka...? Porozmawiamy o jedzeniu, o naszych ulubionych smakach i potrawach. Kto lubi słodkie jabłka, kto chrupie słone paluszki, a kto woli lizać cytrynę? Spróbujemy też nakarmić bardzo, ale to bardzo głodną gąsienicę. Zobaczymy, co się stanie, kiedy wreszcie naje się do syta... No właśnie, jak myślicie: czy motylom też czasem burczy w brzuchu?

 

 

warsztat 5
MIEJSCA
24 maja 2015 // 11.00 / 13.00 / sala warsztatowa
Anna Clara Tidholm, „Jest tam kto?”
Poznań 2009, wydawnictwo Zakamarki

 

Warsztaty inspirowane światowym bestsellerem dla najnajmłodszych – książką pełną prostych form i wyrazistych kolorów, plastycznie nawiązującą do obrazów Vincenta van Gogha. Pukając do kolorowych drzwi, dziecko poznaje kolejne pomieszczenia w tajemniczym domu. Mieszkają w nim małpy lubiące bitwy na poduszki, rodzina misiów, tajemniczy właściciel kota i olbrzymiej rośliny doniczkowej… Podczas zajęć opartych na „Jest tam kto?” zajrzymy w różne zakamarki i sprawdzimy, co się w nich kryje. Czy to, że czegoś nie widać, oznacza, że tego nie ma? Później sami spróbujemy się schować za maskami zrobionymi z pudełek i poćwiczymy odgrywanie ról.

 

 

warsztat 6
LICZBY
21 czerwca 2015 // 13.00 / od 1 do 3 lat

Robert Romanowicz, „Rymowane cyferki”, Warszawa 2014, wydawnictwo Tashka

 

Obdarzony nieograniczoną wyobraźnią Robert Romanowicz, jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich ilustratorów, doskonale potrafi wczuć się w dziecięcą wrażliwość i surrealistyczne poczucie humoru. Podczas zajęć inspirowanych jego zabawną książką o cyfrach spróbujemy policzyć to, co policzalne i (pozornie) niepoliczalne: dźwięki, kroki, całusy i chichoty. Będziemy też wspólnie rymować – a capella i do muzyki.

 

warsztat 7
PRZEDMIOTY
20 września 2015 // 11.00 / 13.00 / od 1 do 3 lat
Rotraut Susanne Berner „Jesień na ulicy Czereśniowej”, Warszawa 2013,
wydawnictwo Dwie Siostry

„Jesień…” to pełna zabawnych szczegółów i sympatycznych postaci książka obrazkowa z bestsellerowej serii „Ulica Czereśniowa” (milion czytelników w piętnastu krajach), w której nie pada ani jedno słowo. Piękne, ciepłe i bardzo realistyczne ilustracje oraz doskonały pomysł na zobrazowanie ciągu przyczynowo-skutkowego zdecydowanie wyróżniają książki Rotraut Susanne Berner spośród innych „wyszukiwanek”. Na kolejnych kartach dziecko odnajduje tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia, w sytuacjach będących konsekwencją tego, co „wydarzyło się” kilka stron wcześniej. Warsztaty inspirowane „Jesienią na ulicy Czereśniowej” poświęcone są wyszukiwaniu szczegółów i odnajdywaniu przedmiotów, trenują spostrzegawczość i refleks.

 

warsztat 8
ZWIERZĘTA I POJAZDY
11 października 2015 // 11.00 / 13.00 / od 1 do 3 lat
Ali Mitgutsch, „Na wsi”, Warszawa 2011, wydawnictwo Tatarak

75-letni Ali Mitgutsch, autor niezwykle popularnych w Niemczech książek obrazkowych, inspiruje się w swojej twórczości malarstwem Breughla i Boscha. Jego ilustracjom warto przyjrzeć się dokładniej, kryją w sobie bowiem wiele zabawnych i zajmujących szczegółów. Warsztaty inspirowane jedną z najbardziej znanych książek Migutscha to pełna wrażeń wycieczka na wieś. Na miejscu spotkamy zwierzęta, zobaczymy pojazdy i maszyny rolnicze – czyli to, co najnajmłodsi lubią najbardziej!

 

 

warsztat 9
KSZTAŁTY
22.11.2015 // 11:00 i 13:00 
od 1 do 3 lat
Iwona Chmielewska, „W kieszonce”, Poznań 2015, wydawnictwo Media Rodzina

 

 

 

 

 

 

warsztat 10
KSIĄŻKA
6.12.2015 // 11:00 i 13:00
od 1 do 3 lat
Hervé Tullet, „Książka z dziurą”, Warszawa 2013, wydawnictwo Egmont ART

 

Ostatnie już warsztaty w cyklu będą poświęcone... KSIĄŻCE. W ich trakcie zastanowimy się, czym ona jest, i co poza czytaniem można z nią (nią, z niej, dzięki niej) zrobić. Drugie z prezentowanych w ramach LITERATURY W PIELUCHACH dzieł Tulleta to zdecydowanie jedna z najbardziej interaktywnych i pobudzających wyobraźnię pozycji w historii literatury dla dzieci. Tytułowa dziura staje się wszystkim - szkłem powiększającym, talerzem, na którym trzeba narysować obiad, basenem, do którego można wskoczyć, miejscem na zbudowany własnoręcznie wieżowiec – pomysłów są dziesiątki. Czytanie „Książki z dziurą” to tylko punkt wyjścia dla fascynującej zabawy i dlatego też stanowi ona doskonałe podsumowanie rocznego cyklu warsztatów.