Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wiek 13+
scena kameralna
czas trwania 80 minut

bilety 30 zł / 25 zł

 

TEKST
Maria Wojtyszko


REŻYSERIA

Jakub Krofta

 

SCENOGRAFIA

Anna Chadaj

 

MUZYKA

Grzegorz Mazoń

 

OBSADA
Kamila Chruściel
Agata Kucińska
Marta Kwiek
Patrycja Łacina-Miarka
Grzegorz Mazoń

Radosław Kasiukiewicz
Marek Koziarczyk
Konrad Kujawski

 

PRAPREMIERA
8 marca 2014

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /OLD_SITE3/images/spektakle/sam_generalna

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/spektakle/sam_generalna

 

Komedia muzyczna adresowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Tytułowy bohater – trzynastoletni Samuel – wydaje się być typowym klasowym outsiderem: pochodzi z inteligenckiej rodziny, nosi okulary, nie uprawia sportu, a wolny czas spędza przy pianinie. Szkolni koledzy (oczywiście) lekceważą go, a dziewczyny (rzecz jasna) nie zwracają na niego uwagi. Ten pozornie schematyczny obraz szybko się komplikuje. Zgodne małżeństwo rodziców Sama rozpada się, w jego życiu pojawia się Ta Jedyna, a wszystko razem sprawia, że chłopiec zaczyna mieć problemy w szkole.

 

Spektakl Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty (duet dramaturgiczno-reżyserski znany m.in. z „Madame” warszawskiego Teatru na Woli i „Pacana. Historii o miłości” Wrocławskiego Teatru Lalek) żongluje stereotypami trwale obecnymi w teatrze i literaturze dla młodzieży. Nikt – klasowy kujon, tępy osiłek, idealny ojciec, przedstawicielka pedagogicznego „betonu” – nie jest tu tym, kim się początkowo wydaje; bohaterowie wypadają z ról, przypisanych im odruchowo przez widzów, a każde wydarzenie sceniczne okazuje się mieć drugie dno. Z tą slapstickową grą pozorów korespondują rysowane grubą kreską kostiumy i scenografia Anny Chadaj. Groteskowość świata przedstawionego wynikająca z przyjętej komediowej konwencji pomaga młodym widzom zbudować minimum dystansu do bolesnej problematyki spektaklu – bo historia Sama, któremu po rozwodzie rodziców rozpada się świat, musi być (statystycznie rzecz biorąc) również historią wielu z nich.

 

SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE to także gorzka satyra na system edukacji, obnażająca słabość szkoły jako instytucji, która ma przygotować uczniów nie tylko do kolejnych egzaminów, ale do życia – w rodzinie i poza nią. Spektakl ukazuje, jak bardzo obraz świata kreowany przez szkołę odbiega od rzeczywistego. To groteskowe zderzenie początkowo wywołuje śmiech, ale nie należy dać się zwieść. Komediowo-musicalowy kostium  spektaklu podszyty jest smutkiem. Samotność głównego bohatera to bowiem coś więcej niż historia pojedynczego przypadku – to samotność całego pokolenia, nie znajdującego oparcia w tradycyjnych instytucjach opiekuńczych.

 

NAGRODY:

 

Na II Festiwalu Małych Prapremier Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

-Grand Prix
-Nagrodę Jury Dziecięcego
-Nagrodę za muzykę dla Grzegorza Mazonia

 

W Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2014 r. został uznany najlepszym spektaklem tej edycji.

 

Aktor grający  główną rolę w spektaklu – Grzegorz Mazoń – został przez Jacka Sieradzkiego ogłoszony „nadzieją” w jego 22. subiektywnym spisie aktorów teatralnych, opublikowanym na łamach portalu e-teatr.pl.

 
RECENZJE

 

ZAPOWIEDZI

 

 

 

{gallery}spektakle/sam_generalna:120:80:0:0{/gallery}

 

Spektakle dla dorosłych

POMNIK

POMNIK

reżyseria Jiří Havelka
wiek 14+
scena kameralna
czas trwania 60 minut

SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

SAM, czyli przygotowanie do życia w rodz…

reżyseria Jakub Krofta
wiek 13+
scena kameralna
czas trwania 80 minut

W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ

W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ

reżyseria, adaptacja: Agata Kucińska
scena kameralna
czas trwania 90min

Ferdydurke

Ferdydurke

reżyseria Radosław Kasiukiewicz

dla młodzieży i dorosłych

scena kameralna

czas trwania 60 minut

Ostatnia ucieczka

Ostatnia ucieczka

reżyseria Aleksander Maksymiak

dla dorosłych

scena kameralna

czas trwania 60 minut

Śmieszny staruszek

Śmieszny staruszek

reżyseria Wiesław Hejno

dla dorosłych

scena kameralna

czas trwania 75 minut