Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CYK-CY-RYK Otwieramy teatr!CYK-CY-RYK to nowy cykl warsztatów dla dzieci w dwóch grupach wiekowych: przedszkolaków (3-5 lat) oraz młodszych uczniów (6-8 lat).


Zapraszamy do udziału w magicznej wyprawie do świata teatru! Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z przedstawieniami, które zeszły z afisza? Gdzie mieszkają bohaterowie, którzy bawili i wzruszali naszych rodziców a nawet dziadków? Spróbujmy odnaleźć ich w zakamarkach teatru i… opowiedzieć własną historię! Ze pożółkłych nut ułożymy nową piosenkę, wiekowym lalkom skonstruujemy współczesnych przyjaciół, dopiszemy kolejne przygody do scenariusza.


Na nowo odkryjemy dawne przedstawienia i zainspirujemy uczestników do samodzielnej twórczości. Pozwolimy działać wyobraźni, wyostrzymy wszystkie zmysły. Zaangażujemy je w intymną praktykę badania teatralnej przeszłości, uruchamiania wspomnień. Te z kolei potraktujemy jako źródło inspiracji do stworzenia samodzielnej wypowiedzi artystycznej, damy wyraz spontanicznej autoekspresji. Stworzymy przestrzeń dla nieinfantylnej i holistycznej interakcji dziecka ze sztuką. Będziemy wspólnie celebrować wyjątkowość, z jaką każdy mały artysta patrzy na świat.


Do udziału w warsztatach zachęcamy szczególnie dzieci z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu.

Koncepcja merytoryczna i prowadzenie warsztatów: Marta Kurowska, Robert Maniak

Tłumaczenie migowe: Wioletta Boczar


fot. Robert Maniak


Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc przez formularz zgłoszeniowy opublikowany tydzień przed warsztatem.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Harmonogram warsztatów CYK-CY-RYK Otwieramy teatr!

Warsztat I: DRZWI DO MUZYKI
28 maja 2017 / 13:00-14:30
(6-8 lat)
warsztat otwarty w ramach Dnia Dziecka
Scena Kameralna

Wyobraźmy sobie piękny obraz malowany przy pomocy dźwięku. Najpierw zwierzęta: psy, owieczki, konie. Doskonale! A teraz miejsce naszej bajki. Czy muzyka może opowiadać o miejscu? A o pogodzie? Albo o porze dnia? Spróbujmy nadać dźwięki emocjom – zanucić radość, zagrać strach lub zagwizdać dumę. I ułożyć własne piosenki. Niech nasz dźwiękowy krajobraz będzie barwny jak ludowa wycinanka!
Warsztat inspirowany spektaklem „Przygody Gęgorka” (1946) z muzyką Jadwigi Szajny-Lewandowskiej.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku.

Warsztat II: DRZWI DO CZARÓW
18 czerwca 2017 / 11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Weźmy kawałek drewna. I skrawki kolorowego materiału. I jeszcze pędzel i ulubione farby. Spróbujmy skonstruować z nich bohaterów naszej opowieści. A teraz czas na prawdziwe czary! Nasze lalki ożyją i zabiorą nas w podróż do krainy baśni. Zwiedzimy niebosiężne zamki i odnajdziemy cudowną lampę. A może poprosimy Dżina o spełnienie jakiegoś życzenia? Przecież w teatrze wszystko jest możliwe!
Warsztat inspirowany spektaklem „Cudowna lampa Alladyna” (1958) z lalkami Alego Bunscha i Zofii Jaremowej.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
Rezerwacja miejsc od 12.06 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat III: DRZWI DO ZABAWY
9 lipca 2017 /  11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Czy prawdziwy teatr może wydarzyć się na zwykłym podwórku? Oczywiście! Weźmy kredę i narysujmy wielkie koło – takie, żeby wszyscy się zmieścili. O tak. A teraz wybierzmy ulubione zabawy. Zbudujmy świat i zaludnijmy go niezwykłymi postaciami. Przywołajmy echo i stwórzmy muzykę. A gdy wystukamy rytm, w naszym przedstawieniu pojawi się czas. Panie i Panowie – zapraszamy do podwórkowego teatru!
Warsztat inspirowany spektaklami „W kole” (1979) oraz „Ojczyzna” (2001) na podstawie tekstów Krystyny Miłobędzkiej.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku.
Rezerwacja miejsc od 03.07 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat IV: DRZWI DO PRZYJAŹNI
20 sierpnia 2017 /  11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Kim jest przyjaciel? Czy każdy może mieć przyjaciela? My mamy! Nazywa się Psiuńcio i jest najwspanialszym kompanem wszystkich zabaw. Pójdzie z nami do sklepu po jajko, a kiedy trzeba, nie zawaha się pomóc. Taką przyjaźń warto uczcić! Wymyślmy bajki na cześć naszych przyjaciół i zadedykujmy im piosenki. A potem zaśpiewajmy je przy pomocy gestów – przecież wszyscy wiemy, że prawdziwa przyjaźń nie potrzebuje wielu słów.
Warsztat inspirowany spektaklem „Tymoteusz Rymcimci” (1963/64) na podstawie tekstu Jana Wilkowskiego.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
Rezerwacja miejsc od 14.08 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat V: DRZWI DO WYOBRAŹNI
17 września 2017 / 11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Dziecięcy pokój skrywa mnóstwo fascynujących przedmiotów. Spróbujmy spojrzeć na niego inaczej niż zwykle, zajrzyjmy w każdy kącik. Niech firanka stanie się włosami pięknej wróżki, a krzesełko dzielnym rumakiem. Albo schronieniem podczas burzy. Teraz możemy wyruszyć w świat. Tylko nie zapomnijmy zabrać przyjaciela. Przecież wszystkie dzieci wiedzą, że najlepszym towarzyszem każdej podróży jest ukochany miś!
Warsztat inspirowany spektaklem „Don Kichot” (1963) w reżyserii i adaptacji Jana Dormana.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku.
Rezerwacja miejsc od 12.09 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat VI: DRZWI DO PRZYGODY
14 października 2017 /  11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Spaliście kiedyś pod gołym niebem, gdy nad głową migotało chyba tysiąc gwiazd? Pamiętacie, jak odbijały się w kubku herbaty i nadawały jej piękny, złoty kolor? Wszystkich wielbicieli szalonych eskapad zapraszamy do teatru! Zobaczymy, jak światło i ciemność zmienia rzeczywistość. Poznamy lalkowych bohaterów i wyruszymy z nimi w pełną przygód podróż. Może miniemy Rynek miłego kichnięcia albo zajrzymy do Studni spełnionych życzeń?
Warsztat inspirowany spektaklem „Porwanie w Tiuturlistanie” (1989) ze scenografią Adama Kiliana.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
Rezerwacja miejsc od 09.10 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat VI: DRZWI DO CIEKAWOŚCI
12 listopada 2017 /  11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Co krokodyl jada na obiad? Do czego słoniowi służy trąba? Którędy chadza kot? Rozbudźmy naszą ciekawość i zadajmy mnóstwo pytań. Dotknijmy, powąchajmy, posmakujmy. A kiedy już dowiemy się prawie wszystkiego, spróbujmy nadać kształt naszym odpowiedziom. Zbudujmy rzeźby z najbardziej zaskakujących materiałów. I podziwiajmy je wszystkimi zmysłami.
Warsztat inspirowany spektaklem „Co krokodyl jada na obiad?” (2013) ze scenografią Józefa Wilkonia.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku.
Rezerwacja miejsc od 06.11 poprzez formularz zgłoszeniowy

Warsztat VII: DRZWI DO SNU
10 grudnia 2017 /  11:00 (3-5 lat) i 13:00 (6-8 lat)
Zamknijmy oczy i wybierzmy się w podróż do świata snu, gdzie wszystko jest możliwe. Mysz jest większa od kota, stół jest niczym niebo nad głową, a chmury są z waty cukrowej. A my? Czy możemy rozmawiać bez dźwięku? Wygrać wyścig biegnąc najwolniej ze wszystkich. A potem przecisnąć się przez bardzo wąski komin. Unieść się w powietrze i lecieć ponad dachami. I do rana huśtać się na księżycu!
Warsztat inspirowany spektaklem „Noc bez księżyca” (2015) w reżyserii i choreografii Maćko Prusaka.
Warsztat dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
Rezerwacja miejsc od 04.12 poprzez formularz zgłoszeniowy